Powłoki

W kooperacji wykonujemy malowanie proszkowe oraz galwanizowanie. 

Malowanie proszkowe

Malowanie proszkowe to nakładanie naelektryzowanych cząsteczek farby na oczyszczone elementy metalowe. Produkt rozpyla się stosując natrysk elektrostatyczny albo elektrokinetyczny, by proszek utrzymał się na powierzchni przedmiotu. Następnie komponent nagrzewa się do 140-200 stopni. Pod wpływem wysokiej temperatury proszek stapia się i ulega polimeryzacji, zamieniając się w twardą powłokę o doskonałej odporności na zniszczenie.

Malowanie proszkowe podwyższa wytrzymałość wyrobu na działanie czynników zewnętrznych. Rewelacyjnie zabezpiecza przed korodowaniem, uszkodzeniami mechanicznymi, chemicznymi i powodowanymi wysoką temperaturą. W jego rezultacie uzyskuje się jednolitą, jednorodną warstwę ochronną o niskiej podatności na odpryski. Powłoka pozbawiona jest zacieków i nierówności, prezentuje się bardzo estetycznie. Poza tym ma dość dużą grubość, zatem doskonale zakrywa wszelkie niedociągnięcia powstałe przy obróbce mechanicznej.

Malowanie proszkowe to metoda przyjazna środowisku. Sproszkowane farby nie zawierają rozpuszczalników ani rozcieńczalników, których opary ulatniałyby się do powietrza. Co więcej, proces przeprowadzany jest w zamkniętych wentylowanych układach, bez strat materiału malarskiego (nieutwardzony proszek można bez problemu odzyskać i ponownie wykorzystać), co zwiększa wydajność pracy i obniża koszty realizacji.

Galwanizowanie

Galwanizowanie to metoda elektrolitycznego osadzania cienkich powłok metalicznych na elementach metalowych. Do wytworzenia warstwy zabezpieczającej używa się cynku, chromu, miedzi, kadmu, ołowiu, srebra, aluminium złota, cyny oraz niklu. W zależności od zastosowanego materiału uzyskuje się powłoki anodowe i katodowe. Powłoki anodowe są cieńsze niż katodowe, gdyż w razie uszkodzenia korozja rozwija się na ich powierzchni. Natomiast z uwagi na to, że przy ewentualnym naruszeniu ciągłości powłoki katodowej korozja rozwija się pod jej spodem, wykonuje się ją zdecydowanie grubszą, co ma zminimalizować ryzyko uszkodzenia.

Galwanizowanie przeprowadza się w kąpieli galwanicznej, z użyciem lub bez użycia prądu. Specjalną wannę wypełnia się solą metalu i umieszcza w niej elektrodę oraz poddawany obróbce komponent. Następnie dodatni biegun podłącza się do elektrody lub galwanizowanego elementu. Pod wpływem przepływu prądu cząsteczki metalu wytrącone z roztworu przywierają do powierzchni poddawanego obróbce przedmiotu. Jak wspomniano, zabieg można wykonać też bez użycia prądu, stosując sole metalu szlachetniejszego niż materiał, z jakiego zrobiono galwanizowany element.

Galwanizowanie służy poprawie właściwości cieplnych i elektrycznych przedmiotu. Stosuję się je także w celu zabezpieczenia przed erozją i korodowaniem. Poza tym podwyższa właściwości ścierne i mechaniczne elementu, wzmacnia go, poprawia jego wygląd – korzysta się z niego przy zdobieniu przedmiotów.

Powłoki - zapytanie ofertowe

Wyślij swoje zapytanie ofertowe na adres: marketing@odlewnia-kowala.com.pl