Odlewy aluminiowe – co można odlewać z aluminium?
Lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję odlewy aluminiowe to elementy, które znajdziemy praktycznie wszędzie, w większości otaczających nas urządzeń i elementów infrastruktury. Dzięki swoim unikalnym właściwościom aluminium znajduje zastosowanie w produkcji różnorodnych komponentów dla wielu gałęzi przemysłu - od motoryzacji, poprzez urządzenia elektroniczne, AGD, budownictwo, przemysł spożywczy, narzędziowy, chemiczny, lotniczy i zaawansowane technologie kosmiczne.
Aluminium jest metalem o bardzo dobrym przewodnictwie cieplnym i elektrycznym, dużej plastyczności i odporności na przebarwienia. Nowoczesne odlewy aluminiowe cechują się wysoką precyzją wykonania, wiernym odwzorowaniem detali i możliwością uzyskania nawet bardzo skomplikowanych kształtów. Niezaprzeczalną zaletą jest również stosunkowo niska cena odlewów oraz ich podatność na recykling.
Jak powstają odlewy aluminiowe?
Uzyskanie wysokiej jakości odlewu wymaga przeprowadzenia szeregu czynności i procesów technologicznych. Obejmują one m.in. opracowanie projektu oraz dokumentacji technologicznej, przygotowanie formy odlewniczej wypełnianej ciekłym metalem, proces stygnięcia odlewu, oczyszczanie i obróbka wykończeniowa. Ostatni etap to szczegółowa kontrola jakości z wykorzystaniem specjalistycznych urządzeń (np. skanera 3D), a następnie pakowanie gotowego wyrobu.
Materiałem bazowym, z którego powstają odlewy aluminiowe są tzw. gąski, czyli rodzaj sztabek aluminiowych o jednolitym składzie, które stanowią półprodukt podlegający przetopieniu w piecu odlewniczym. Przetopiony materiał podlega rafinacji w celu pozbycia się zanieczyszczeń i gazów. Przygotowane w ten sposób aluminium trafia do pieca podgrzewczego, którego zadaniem jest utrzymanie metalu w stanie ciekłym. Kolejny etap to wtłaczanie płynnego aluminium pod odpowiednim ciśnieniem do wykonanych wcześniej form odlewniczych – w których metal stygnie i przyjmuje pożądaną formę odlewu. Technologia ta nosi nazwę odlewania ciśnieniowego i pozwala uzyskać odlewy bardzo wysokiej jakości – znajdujące zastosowanie m.in. w branży elektroniki użytkowej, sprzętu medycznego, przemysłu obronnego i motoryzacyjnego.
W przypadku elementów wymagających mniejszej precyzji, przeznaczonych do dalszej obróbki mechanicznej (np. skrawaniem), często wykorzystywana jest technika odlewania piaskowego. Forma odlewnicza powstaje w tym przypadku z masy formierskiej na bazie piasku kwarcowego, umieszczonej w dedykowanej skrzynce formierskiej, w której „odciskany” jest model docelowego elementu.
Raz wykorzystana forma piaskowa nie nadaje się do powtórnego użycia, może być jednak poddana recyklingowi. Zaletą odlewnictwa piaskowego jest m.in. szybkość realizacji zamówienia oraz możliwość wykonania nawet dużych i ciężkich elementów, takich jak tłoki, zawory, bloki silników, koła pasowe, łożyska, obudowy oraz inne elementy konstrukcyjne.
Odlewy aluminiowe na zamówienie
Odlewnia Metali Kolorowych Kowala to nowoczesny zakład, specjalizujący się w produkcji mało- i wielkoseryjnych odlewów aluminiowych dla odbiorców z różnych branż. Zaawansowany park maszynowy i doświadczona kadra pracowników pozwalają nam podjąć się wykonania nawet najbardziej skomplikowanych technicznie odlewów. Klientom proponujemy najwyższej jakości odlewy z różnych stopów aluminium - zależnie od potrzeb i oczekiwań, co do parametrów końcowego produktu.
Zamówienia realizujemy zgodnie z dostarczoną specyfikacją techniczną. Odlewy powstają z wykorzystaniem nowoczesnej technologii odlewnictwa ciśnieniowego lub metody piaskowej, a następnie, w zależności od potrzeby, poddane mogą być szerokiej gamie procesów obróbki wykończeniowej (piaskowanie, śrutowanie, obróbka wibrościerna, obróbka skrawaniem CNC, malowanie proszkowe lub anodowanie). Po opuszczeniu zakładu odlewy są gotowe do realizacji prac montażowych.