Kontrola jakości

 

 

Proces kontroli jakości zaczyna się w momencie wdrażania nowego projektu. Zostaje wtedy wykonana technologia produkcji na podstawie rysunku technicznego oraz indywidualnych wymagań klienta. Najpierw produkowana jest partia próbna, a wraz z próbami dostarczany raport pomiarowy. Podczas produkcji seryjnej - po zaakceptowaniu przez klienta partii próbnej kontrola jakości odbywa się na każdym etapie produkcji. Od odlewania, przez obróbkę do samej wysyłki. Podczas odlewania kontrola jakości skupia się na wyłapaniu wad odlewniczych takich jak niedolewy, zawirowania, pęknięcia, obecność i poprawność zamontowanych rdzeni formujących otwory.

 

Przyrządy pomiarowe używane do kontroli to:

  Skaner 3D

  Suwmiarki elektryczne

  Średnicówki 2 i 3 punktowe

  Mikrometr

  Czujnik zegarowy

  Średnicówka do rowków zegarowa

  Wysokościomierz

  Sprawdziany do gwintów 

  Głębokościomierz

  Nóż do siatki nacięć

 

                W rozwiązywaniu problemów jakościowych korzystamy z takich narzędzi jak: Raport 8D, 5Why, Diagram Ishikawy.

Skaner 3D

W naszym zakładzie posiadamy również najnowocześniejszy skaner 3D. Dlatego z dumą oferujemy usługi odlewnicze wsparte najnowocześniejszym skanowaniem 3D, gwarantując niezrównaną dokładność i perfekcję w każdym odlewie.

Usługa skanu 3D to nic innego jak odzwierciedlenie geometrii rzeczywistego, istniejącego fizycznie obiektu, a następnie wykonanie jego cyfrowego zapisu w postaci pliku o odpowiednim formacie. Cała procedura przeprowadzana jest bezdotykowo, co pozwala uniknąć ryzyka uszkodzenia obiektu. Skanowany przedmiot zostaje umieszczony na obrotowej podstawie, o położeniu dokładnie ustalonym względem głowicy skanera. Dzięki temu możliwe jest jego „odczytanie” w obrocie 360º, a tym samym dokładne odzwierciedlenie pełnej geometrii.

W trakcie trwania usługi skanowania 3D przedmiot oświetlany jest wiązką światła strukturalnego, zaś głowica pomiarowa skanera przesuwa się powoli wzdłuż całej geometrii mierzonego obiektu. Urządzenie dokładnie mapuje wszystkie powierzchnie, zaś ich dane są zapisywane. Obraz, uzyskany z kilku kamer o wysokiej rozdzielczości pozwala na uzyskanie siatki punktów, dokładnie odwzorowujących strukturę przestrzenną obiektu. W razie potrzeby skanowany przedmiot pokrywany jest warstwą substancji ułatwiającej proces skanowania – może to być np. specjalna kreda w sprayu o właściwościach matujących. Wynika to z faktu, że obiekty ciemne lub odbijające światło (np. szklane) są znacznie trudniej skanowalne.

Uzyskany w procesie usługi skanu 3D obraz trójwymiarowej bryły zapisywany jest w formacie chmury punktów. Po odpowiedniej obróbce uzyskany plik może zostać odczytany przez oprogramowanie projektowe typu CAD. Możliwe jest również jego przetransformowanie do formatu obsługiwanego przez drukarkę 3D i wykonanie kopii obiektu.

Zobacz więcej--> Skanowanie 3D

 

 Skanowanie 3D

Skanowanie 3D